Belkız Mahallesi 08029, Nolu Cd No: 11 Şehitkamil / GAZİANTEP

Radyant Isıtıcı

Radyant Isıtıcı

Radyant Isıtıcı

Dünyada özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan radyant ısıtma sistemleri, 1990’lardan itibaren ülkemizde kullanılmaktadır. Radyant; geleneksel ısıtmanın aksine ışıkla ısıtma sistemidir. Radyant ısıtıcı sisteminin çalışma prensibi; haznenin içerisinde yanan gaz vakumlu fan yardımıyla ısısını boruya bırakarak ilerler.

Radyant ısıtma sistemleri ile geleneksel sistemler arasında bazı farklar vardır. Geleneksel ısıtmada bütün hacim ısıtılırken radyant ısıtma sisteminde ise ısıyı istenilen yüzey üzerinde elde etme imkânı vardır. İyi izoleli alçak tavanlı küçük alanlar için geleneksel ısıtma sistemleri kullanılır. Yüksek tavanlı, büyük hacimli binalar için ise en ideal ve en ekonomik sistem radyant ısıtma sistemidir. Radyant ısıtma günümüzde sadece endüstriyel alanlarda değil, market, spor salonu, kafe ve teras gibi açık alanlarda da sıkça kullanılmaktadır.

RADYANT ISITICI TİPLERİ NELERDİR?

Radyant ısıtıcılar genel anlamda 2 ana başlıkta ayrılır.

  • Düşük Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar
  • Yüksek Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar

1. Düşük Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar: Bu ısıtıcı tipinde radyant yüzey sıcaklığı 200 ile 815 derece arasındadır. Seçilme oranı daha yüksek olan bu ısıtıcının yüzeyinden yayılan ışınımların dalga boyları 2 ile 10 mikron arasında değişir. Çeşitli tiplerdeki borulu ısıtıcılar mevcuttur. Borulu tip Radyant ısıtıcılar iki gruba ayrılır.

Tek Yakıcılı Borulu
Çok Yakıcılı Borulu: 4 tip çok yakıcılı radyant ısıtıcı vardır.
D tipi çok yakıcılı ısıtıcı: Bu ısıtıcı tipinin brülörlerde fan olmazken bağlı bulundukları ortak hattın sonunda bir fan olan ve her bir tali hatta sadece bir brülör bağlı bulunan cihazlardır.

E tipi çok yakıcılı ısıtıcı: E tipi ısıtıcı tipinde her bir brülörünün kendi fanı bulunur fakat bağlı bulunduğu ortak hat üzerinde başka fan bulunmaz.

F tipi çok yakıcılı ısıtıcı: F tipi çok yakıcılı ısıtıcıda her bir brülörünün kendi fanı bulunur ve bağlı bulunduğu ortak hat üzerinde de müşterek bir fan mevcuttur. Her bir tali hatta sadece bir brülör bağlı bulunan sistemlerdir.

H tipi çok yakıcılı ısıtıcı: H tipi çok yakıcılı ısıtıcı tipinin aynı hat üzerinde birden fazla brülörün ortak fana sahiptir. Bir hatta bağlı bulunduğu ve her bir tali hat için iki veya daha fazla brülör kullanılan sistemlerdir.

2. Yüksek Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar: Bu ısıtıcı tipinde radyant yüzey sıcaklığı 815 derecedir ve bu derecenin üzerindeki ısıtıcıları kapsar. Bu ısıtıcıların yüzeyinden yayılan ışınların dalga boyları 1 ile 6 mikron arasındadır. Yüksek yoğunluklu radyant ısıtıcıları; seramik plakalı ısıtıcılar, seramik plakalı bahçe, veranda ve teras ısıtıcıları ve yüksek yüzey sıcaklığına sahip, özellikle de endüstriyel tip elektrikli Radyant ısıtıcılarını kapsar. Literatürde seramik plakalı Radyant ısıtıcılar, açık alevli adıyla da adlandırılır. Isınım yayma şeklinden dolayı açık alev ifadesi kullanılır.

Hazin Mühendislik

Gaziantep Doğalgaz Tesisatı Whatsapp Bilgi Hattı
Mutlu Müşterilerimizin Arasına Katılın. Fiyat Teklifi İçin Bizi Arayabilirsiniz: