Belkız Mahallesi 08029, Nolu Cd No: 11 Şehitkamil / GAZİANTEP

Doğal Gaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal Gaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal Gaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Soğuk havaların bastırmasıyla birlikte doğal gaz faturasına yüksek ödeme vermek istemeyenler, çeşitli yöntemler ile doğal gazda tasarruf yapmak için çaba gösteriyorlar ve doğal gazdan tasarruf etmek için genelde yanlış teknikler uyguluyorlar.

Doğal gaz kullanıcılarının yaptığı en büyük yanlışlardan biri; dışarı çıktıkları zaman belirli odaların peteklerini kapatmaları ya da kombiyi tamamen kapatmalarıdır. Önemli olan bir odanın soğuk bir odanın sıcak tutulması değil de tüm odaların sıcaklığı sabit tutulmasıdır. Yapılan araştırmalar bunu göstermektedir.

Peki, Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Gördüğümüz gibi sabah evden giderken kombiyi kapatıp çıkmak kesin çözüm değildir. Aksine akabinde yüksek faturalara yol açabilmektedir. Hal böyle olunca doğal gaz aboneleri, yeni yöntemler ile doğal gaz faturasında büyük oranlarda iyileştirmeler sağlayabilmektedir.

En çok önerilen ve yapılması gereken ise kombiyi sürekli olarak belirli düşük ısıda çalıştırmaktan geçtiğini söyleyebiliriz. Kombinin gün içinde daha az çalışmasını sağlayabiliriz. Dipnot olarak geçmeden edemeyeceğimiz kombiyi tamamen kapattığımız takdirde hem eviniz hem de sistemde dolaşan kombi suyu da tamamen soğuyacaktır. Evi ısıtmak için kombinin uzun süre çalışması gerekir.

Mantolama yöntemi sayesinde ısı yalıtımı yapılmış binaların çoğunda yakıt tasarrufu yapmak daha kolay bir hale gelmektedir.
Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencereler ile evlerin dekorasyonunu tamamlamak önemlidir.

Soğuklar iyice bastırmadan önce kombiye, peteklere doğal gaz tesisatlarına bakım yaptırılması gerekir.

Peteklerin arkasına ısı yalıtım plakalarıyla kaplandığı takdirde peteklerin arkasında oluşan ısı kaybını önlenmiş olur.
Mobilya ve eşyalarınızı peteklerin önünden kaldırmanız gerekiyor. Peteklerin önüne herhangi bir eşya koyduğunuz takdirde ısı kaybı olacaktır.

Aynı zamanda perde boyunun da çok uzun olması peteklerden gelen ısının belli bir kısmının kaybolmasına neden olacaktır. Bu yüzden perde boyunu kısa tutmak gerekir.

Doğal gaz sistemine ısı ayarlı termostat monte ettirmek de doğal gaz tasarrufu yapmanın en etkili yöntemlerinden biridir.
Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerimizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız. Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.

Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için tehlikelidir.

“Doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır?” Sorusuna, evde mümkün olabildiğince pratik bir şekilde uygulayacağınız birkaç yöntemden söz etmiş olduk. Gerekli yöntemler uygulandıktan sonra faturanızda tasarruf etmenizi sağlayabilirsiniz.

Hazin Mühendislik

Gaziantep Doğalgaz Tesisatı Whatsapp Bilgi Hattı
Mutlu Müşterilerimizin Arasına Katılın. Fiyat Teklifi İçin Bizi Arayabilirsiniz: